Wiara czy uczynki? A może jedno i drugie?

Jakub w swoim liście udowadnia, że usprawiedliwienie jest z uczynków, a nie jedynie z wiary (Jak. 2:24), natomiast Paweł w liście do Rzymian wyraźnie pisze: „Usprawiedliwieni tedy z wiary…”(Rzym. 5:1). Czy mogą być jakiekolwiek sprzeczności pomiędzy dwoma, natchnionymi przez Ducha Świętego autorami tej samej Biblii? Przyjmując presupozycje autorytatywności i spójności Biblii, musimy odrzucić alternatywę jej …

Wiara czy uczynki? A może jedno i drugie? Czytaj dalej »

Intelektualna kastracja?

Czy człowiek w momencie nawrócenia, aby stać się prawdziwym chrześcijaninem, musi popełnić intelektualne samobójstwo? Czy sola fide wyklucza myślenie albo przynajmniej go nie wymaga?  Taką indagację przeprowadza wielu myślących ludzi, zanim podejmą decyzję zawierzenia Bogu. W związku z powyższym istotnym jest, aby chrześcijanie, którzy mają być solą i światłem, byli ucieleśnieniem biblijnego podejścia do rozumu …

Intelektualna kastracja? Czytaj dalej »

Metanoia czy metonimia?

W Santa Fe, pewien człowiek zadzwonił do gazety New Mexican i poprosił, aby wycofano jego ogłoszenie o zaręczynach. Kiedy redaktor oświadczył, że numer poszedł już do druku, mężczyzna po chwili zastanowienia odpowiedział: „No cóż, w takim razie ożenię się…” Człowiek jest zdolny do zmiany zdania, a nawet poglądów. Taki już jest astmatyk (Homo sapiens). I …

Metanoia czy metonimia? Czytaj dalej »

Cele apologetyki

Apologetyka to obrona wiary. Naszym zadaniem jest zajmować się nią. Biblia to nakazuje. Trzy powyższe zdania to truizmy. Może jednak lepiej powiedzieć, że są one pewnego rodzaju generalnymi regułami i jako takie wymagają relatywizacji – umieszczenia w odpowiednim kontekście. Przecież ludzie, którzy są apologetami, są nimi na konkretnym wycinku rzeczywistości. Nie chodzi przy tym o …

Cele apologetyki Czytaj dalej »

Twój koszyk
Scroll to Top
Przewiń do góry